Atrakcje

www.zoo.opole.pl

Zoo Opole

Na zwiedzających czeka tutaj wiele atrakcji. Place zabaw są chętnie odwiedzane nie tylko przez dzieci, ale także przez ich rodziców. Zawsze słychać tu śmiech i wesoły gwar. Dostępny jest również mini park linowy.

Przy wejściu do Zoo można wypożyczyć wózki do przewozu dzieci. Całodzienny koszt wynosi 10 zł, płatne w kasie biletowej gotówką lub kartą. Dodatkowo przy wypożyczeniu pobierana jest zwrotna kaucja w wysokości 20 zł (TYLKO GOTÓWKĄ).

Wśród bujnej zieleni znajdują się miejsca piknikowe i punkty gastronomiczne. Działają również Cafeterka Dżungla (w pawilonie wejściowym) oraz Karczma Pod Dębami, gdzie można zjeść pyszny obiad.

Pokazy karmienia zwierząt.

W sezonie letnim od 1 maja do 30 września

Udostępnij :

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Nowoczesna i w pełni multimedialna ekspozycja muzeum przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. Ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Miłośnicy słynnych opolskich festiwali znajdą tu szczegółowe informacje na temat każdej edycji tej imprezy oraz wiele prawdziwych rekwizytów i kostiumów gwiazd, które można wirtualnie przymierzyć.

Siedziba muzeum znajduje się w legendarnym Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu, w którym od 1963 roku odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki (KFPP) – jeden z najstarszych europejskich festiwali i najsłynniejsza w Polsce impreza muzyki rozrywkowej.

Udostępnij :

Amfiteatr Tysiaclecia

Ta wyjątkowa scena wykreowała dziesiątki artystów i setki przebojów. Zarządcą muzycznej wizytówki Opola jest Narodowe Centrum Polskiej Piosenki (NCPP) – miejsce, w którym koncerty odbywają się przez cały rok. Jesienią i zimą koncerty przenoszą się do Sali Kameralnej wyposażonej w najnowocześniejsze środki techniczne, których nie powstydziłyby się największe sale koncertowe i kluby muzyczne na świecie. Tym samym, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki zamienia się w jeden z najważniejszych klubów koncertowych w Polsce.

Udostępnij :

Wieża Piastowska

To jeden z najlepszych punktów widokowych miasta i najbardziej znanych zabytków Opola. Ale też jeden z najstarszych obiektów architektury obronnej w Polsce.
Wieża powstała około 1300 roku, ma 35 m wysokości, a ze szpicą około 42 m. Dziś to jedyna pozostałość po nieistniejącym już zamku piastowskim. To jej zarys widać znad słynnego opolskiego amfiteatru w czasie telewizyjnych transmisji Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Zwiedzaniu Wieży Piastowskiej towarzyszy obszerna prezentacja multimedialna.

Udostępnij :

Opolska Wenecja

Rozciągnięta nad pięknym kanałem Młynówka dzielącym ścisłe centrum miasta od cichej, willowej dzielnicy – wyspy Pasieki, to jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Opolu. Młynówka to stare koryto Odry, które swoją nazwę wzięło od stojących przy niej przed laty młynów. Opolska Wenecja najpiękniej prezentuje się wieczorem, kiedy zanurzone w wodzie kamieniczki, oświetlone kolorowym światłem, odbijają się w jej wodach.

Udostępnij :

Rynek w Opolu i Kazimierz I Opolski

Kameralny, otoczony stylowymi, pięknie odnowionymi kamieniczkami opolski Rynek to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w mieście.  Klimat tworzą tu pastelowe odcienie elewacji i subtelne zdobienia zabytkowych budynków, w których mieszczą się m.in. liczne butiki, restauracje i kawiarenki. Sercem tego miejsca jest Ratusz we włoskim stylu – nieco mniejsza kopia ratusza florenckiego – pałacu Vecchio. Opolski Rynek wzbogaca również wspaniały, wykonany z brązu pomnik Kazimierza I Opolskiego, założyciela Opola, który siedząc na swym rumaku, dumnie spogląda na miasto.

Udostępnij :

Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki

Znajdująca się naprzeciwko wejścia do Ratusza Aleja Gwiazd powstaje od 2004 roku. Z roku na rok przybywa w niej kolejnych, odlanych w brązie gwiazd z nazwiskami i autografami wykonawców, kompozytorów i autorów piosenek. Dziś liczy ich już osiemdziesiąt. Swoje gwiazdy mają tu m.in. Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Edyta Geppert, Ewa Demarczyk, Kora, Kayah, Marek Grechuta, Wojciech Młynarski, zespoły Lady Pank, TSA, Dżem, Zakopower czy Irena Santor. Ich odsłonięcia są jednym z najbardziej medialnych i najbardziej lubianych przez mieszkańców wydarzeń okołofestiwalowych. Gromadzą prawdziwe tłumy i dają możliwość zobaczenia, a nawet porozmawiania z muzycznymi idolami.

Udostępnij :

Muzeum Wsi Opolskiej

Bierkowicki skansen to historia opolskiej wsi z okresu XVIII-XX wieku. Na ogromnym zadrzewionym i zielonym terenie można zobaczyć kompletnie zrekonstruowane zagrody z drewnianymi, urządzonymi zgodnie z kanonami sprzed wieków chatami, do których każdy może wejść. Poza domami znajdują się tu zabytkowe drewniane budynki użyteczności publicznej: kościół, kapliczki, wiejska szkoła, karczma, a nawet kuźnia i dwa piękne wiatraki. Opolski skansen to miejsce, w którym niemal przez cały rok można odetchnąć od zgiełk miasta.

Udostępnij :

Zamek Górny

Zamek Górny znajdował się w obrębie murów obronnych średniowiecznego Opola i był usytuowany nieopodal Bramy Gosławickiej. Swoją nazwę zawdzięcza położeniu na najwyższym punkcie w mieście, którym była „Górka”. Ta jedna z najbardziej tajemniczych budowli Opola powstała w latach 1382–1387 za sprawą księcia Władysława II Opolczyka, którego pomnik znajduje się przed zamkiem. Gotycką wieżę Zamku Górnego można zwiedzać z przewodnikiem, poznając ciekawą historię średniowiecznego Opola.

Udostępnij :

Kamienica Czynszowa

W kamienicy prezentowane są wnętrza mieszczańskie z lat 1890–1945 tak, aby kolejne pokolenia mogły zobaczyć, jak kiedyś mieszkał przeciętny obywatel Opola. Wyjątkowość tego miejsca, które stanowi relikt budownictwa, polega na zachowaniu rozwiązań jakie wprowadził projektant tego domu około 1890 roku. W kamienicy zaprezentowano pięć mieszkań: każde w stylu, który obowiązywał w meblarstwie od końca XIX wieku, aż po lata sześćdziesiąte wieku XX. Oprócz mebli, sprzętów kuchennych i bibelotów, które tworzyły klimat domu, prezentowane są różne sposoby ogrzewania pokoi oraz przedmioty ówczesnego gospodarstwa domowego.

Udostępnij :

This will close in 22 seconds